-5% na pierwsze zamowienie z kodem: pierwszezakupy

Abażur do lampy – jak wybrać ten idealny? Cz.I

Jak powinna wyglądać odpowiednia lampa i jakie powinna posiadać parametry? To właśnie te dwie kwestie są najczęściej brane pod uwagę – chcemy, by lampa była funkcjonalna, a przy tym, by stylem idealnie pasowała do charakteru wnętrza. I to jest właśnie ten moment, którym pojawiają się schody – lampa idealnie spełnia wymogi pod względem funkcjonalności, ale niezupełnie wpasowuje się w panujący w pomieszczeniu klimat, lub na odwrót. Na szczęście, coraz więcej marek umożliwia komponowanie lamp według własnego uznania tj. dobieranie abażurów i podstaw, tak by lampa była dokładnie taka, jak chcemy. Jak zrobić to dobrze? Tego dowiecie się z poniższego wpisu.

  1. Określ przeznaczenie lampy

Zanim wybierzesz idealny abażur zastanów się, jakie właściwie funkcję będzie pełniła Twoja lampa. Jeśli potrzebujesz, by emitowała miękkie, rozproszone i niezbyt intensywne światło, wybierz ciemny, ciasno pleciony abażur, który będzie delikatnie przepuszczał wiązki światła, tworząc wyjątkową, nastrojową atmosferę. Podobnie jest w przypadku lamp, których zadaniem będzie emitowanie wiązki światła dwutorowo – dołem jako skupione wiązka, która świetnie nada się do oświetlenia np. stołu czy szafki nocnej oraz górą – subtelnie oświetlając przestrzeń znajdującą się nad nią. Jeśli jednak potrzebujesz lampy z abażurem, przy której będziesz mogła czytać, rozwiązywać krzyżówki, czy robić coś, co wymaga dobrego oświetlenia – zdecyduj się na jasny abażur, o rzadkim splocie. Tego typu modele lepiej przepuszczają światło, umożliwiając optymalne oświetlenie książki czy stołu.

  1. Abażur, który nawiązuje do kolorystyki wnętrza

Jeśli potrzebujesz lampy stołowej, która będzie inna, niż dostępne w popularnych sklepach, ale z drugiej strony nie masz sprecyzowanego pomysłu na abażur – dopasuj jego odcień do wiodących we wnętrzu kolorów. To bezpieczny wybór, który zawsze się sprawdza – abażur nawiązujący do koloru ścian czy mebli to prosty sposób na spójną i ponadczasową aranżację. Jeśli ta opcja jest dla Ciebie zbyt mdła, spróbuj dobrać kolor abażuru na zasadzie kontrastów – lampa z czarnym lub srebrzystoszarym abażurem będzie pięknie komponowała się z jasnymi ścianami. Jeśli lubisz często zmieniać aranżację i potrzebujesz abażuru, który dotrzyma kroku zmianom – zdecyduj się na abażur w neutralnych odcieniach szarości i beżu. Jeśli Twoje wnętrze utrzymane jest w charakterystycznym klimacie np. nawiązującym do estetyki shabby chic lub prowansalskiej, doskonałym wyborem są zdobne abażury, które go podkreślą. Mile widziane są wszelkie drapowania, urocze kokardki i koronki – im ich więcej, tym lepiej!