Złóż zamówienie do środy do godziny 10:00 a przesyłkę otrzymasz przed Dniem Dziecka!

Cegła na ścianie – jak dobrać jej kolor do stylu wnętrza? Cz.II

Cegła to opcja, która daje duże pole do popisu, a umiejętnie dopasowany do charakteru wnętrza kolor, pozwoli Ci stworzyć w nim niezrównany klimat. Kolor cegły – to właśnie on zazwyczaj spędza nam sen z powiek, bowiem w głównej mierze stanowi o efekcie końcowym. W poprzednim wpisie pokazaliśmy Wam, jaki dobrać kolor cegły do wnętrz w stylu shabby chic, skandynawskiego, rustykalnego i vintage. Dziś skupimy się na wnętrzach urządzonych w stylu loftowym oraz wschodzącej gwieździe wnętrzarskich trendów – stylu wabi sabi.

Styl loftowy

Jak powszechnie wiadomo, styl loftowy ma swoje początki w adaptacji terenów pofabrycznych, których głównym elementem była właśnie cegła. Eksponowana i podkreślana, wkrótce znalazła wielkie grono zwolenników i stała się jednym z najsilniejszych elementów estetyki industrialnej. W takich wnętrzach przeniesionych do naszych realiów zdecydowanie najlepiej prezentuje się oryginalna cegła z której zbudowany jest blok lub dom. Jest jednak jeden minus – cegłę do budowy wykorzystuje się coraz rzadziej, zastępując ją tańszymi i mniej wymagającymi odpowiednikami, których główną funkcją jest praktyczność a nie wygląd. Opcją, która pozwoli Ci na stworzenie we wnętrzu ściany z cegły także wtedy, gdy dom zbudowano z pustaków, jest położenie plastrów z prawdziwej cegły np. z rozbiórki. Estetyka loftu jest w kwestii koloru dość elastyczna, bowiem dopuszcza każdy odcień naturalnej cegły – od intensywnie czerwonego, poprzez głębokie brązy, wyblakłe rudości i szarości. Warto postawić na cegły po których widać upływ czasu – powinny być równie i mieć jednakową wielkość, jednak wszelkie przebarwienia, delikatne uszczerbki i różnice w kolorach są na wagę złota.

Styl wabi – sabi

To stosunkowo nowy trend, jednak zdążył zyskać już spore grono wiernych zwolenników. Przybyły prosto z Japonii trend stawia przede wszystkim na autentyczność, niedoskonałość oraz odkrywanie piękna w niedoskonałościach. Jednocześnie w stylu wabi-sabi, podobnie jak w skandynawskim czy loftowym, królują naturalne surowce, najlepiej z widocznymi cechami charakterystycznymi. Doskonale sprawdzą się w nim zatem cegły rozbiórkowe w zgaszonych barwach lub odcieniach szarości. Idealnym rozwiązaniem byłoby, podobnie jak w stylu loftowym, odkrycie oryginalnego materiału, z którego zbudowany jest dom i wyeksponowanie resztek tynku lub łączeń i wszelkich niedoskonałości. Warto je także dodatkowo podkreślić za pomocą odpowiedniego oświetlenia np. kinkietów lub lamp podłogowych.