5% zniżki na każde zamówienie z kodem: PIERWSZEZAKUPY

Ceramiczna zastawa - niebanalny wybór do kuchni i salonu cz. I

W czasach starożytnej Grecji produkty ceramiczne robiono z czerwonej gliny. Kształtu nadawano im na kole garncarskim lub odlewano w specjalnie przygotowanych wcześniej formach. Następnie produkt był suszony, wypalany w piecu, którego temperatura sięgała około 1000 stopni i malowany. Były również produkty, które najpierw malowano a dopiero później wypalano, w zależności od oczekiwań co do efektu końcowego. W tradycyjnym rozumieniu, ceramika to tworzywa i wyroby, które powstały w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Obecnie są to wszystkie tworzywa i wyroby nieorganiczno-niemetaliczne, w tworzeniu których istotnym elementem jest obróbka cieplna w temperaturze powyżej kilkuset stopni Celsjusza.

Ceramika w dzisiejszym świecie

Wystawna kolacja, przyjęcie urodzinowe, święta to czas kiedy chcemy aby nasze stoły wyglądały wyjątkowo i niepowtarzalnie. Jednym z elementów, który ma na to wpływ jest oczywiście zastawa stołowa. Jak wiadomo nie od dziś jemy również oczami, dlatego tak ważne jest nie tylko to, co podajemy ale również na czym. Gwarancją wywarcia wrażenia na gościach jest ceramiczna zastawa stołowa. Naczynia te wytwarzane są ręcznie, dzięki czemu każde produkt jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Ich piękno tkwi w dbałości o każdy najmniejszy szczegół. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Na rynku dostępnych jest kilka odmian ceramiki. Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie - jaką zastawę stołową wybrać? - warto przyjrzeć się wszystkim dostępnym opcjom. O samej ceramice powiedzieliśmy już sobie kilka słów, dlatego teraz skupmy się na jej odmianach.

Rodzaje ceramiki

Wypalana w temperaturze między 1100 a 1300 stopni Celsjusza kamionka powlekana jest szkliwem ze sproszkowanego szkła i ponownie wypalana w jeszcze wyższej temperaturze. Powoduje to stopienie się szkliwa z glinianym szkieletem, tworząc nieprzepuszczalną powierzchnię. Naczynia te charakteryzują się bardzo wysoką odpornością mechaniczną oraz z uwagi na grube ścianki długim utrzymywaniem ciepła.

Porcelanowe naczynia są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na wilgoć, dzięki czemu nie zafarbują od kawy, herbaty oraz innej żywności z barwnikami spożywczymi. Serwowanie w nich posiłków jest w pełni bezpieczne, ponieważ nie wchodzi ona w reakcje z kwasami i zasadami. Odporna na wysokie jak i na niskie temperatury porcelana sprawdzi się zarówno podczas podgrzewania jedzenia jak i jego mrożenia. Niska przewodność ciepła sprawia, że podane potrawy wolniej stygną.