5% zniżki na każde zamówienie z kodem: PIERWSZEZAKUPY

Co powinno się znaleźć na blacie w kuchni?

Uczmy się od restauracji

Kuchnia w restauracji to miejsce, z którego można wysnuć wiele inspiracji a propos urządzania wystroju kuchni w domach. Właśnie w restauracji blat jest miejscem newralgicznym, nie może się na nim znaleźć nic, co nie jest absolutnie niezbędne. Blat roboczy to miejsce przyprawiania dań, mieszania składników, szatkowania warzyw i dekorowania potraw. Na blacie nie leżą ani narzędzia, ani deski, wszystko jest schowane nie tylko dlatego, by zachować czystość i porządek, ale głównie po to, by zwiększyć powierzchnię do pracy nad żywnością.

Kuchenny minimalizm

W kuchni, podobnie jak w innych pomieszczeniach możemy, a nawet powinniśmy zachować minimalizm. Tyczy się to nie tylko kolorystyki czy doboru mebli kuchennych, ale również porządku na blacie. Zastanówmy się więc co na co dzień jest nam najbardziej na blacie potrzebne, a wszystko inne pochowajmy w kuchennych szafkach i szufladach. W najlepszej sytuacji są oczywiście właściciele nowych kuchni, gdzie najłatwiej o zachowanie wolnych przestrzeni, bo meble kuchenne są zwykle bardzo przestronne i mieszczą w sobie mnóstwo zamykanych szafek, które pozwalają zachować czystość naczyniom czy świeżość żywności. Na blacie zwykle musi znaleźć się miejsca dla automatu do kawy czy czajnika elektrycznego. Czasem warto wyodrębnić nieco przestrzeni na miskę z warzywami czy owocami i to już zupełnie wystarczający codzienny wystrój. Wszystko inne, nawet przyprawy powinny znaleźć się albo na otwartych półeczkach montowanych do ścian, albo w zamykanych szafkach.

Dekoracje tylko na smaczek

Wiadomo, są rodzaje kuchni, w których nie obejdzie się bez dekoracji kuchennych. Retro, styl prowansalski czy rustykalny wymagają wręcz dekoracji, by zachować niepowtarzalny klimat. Ale pamiętajmy, że nie można przesadzać z drobnymi elementami zwłaszcza tekstylnymi, które bardzo szybko „łapią” zapachy i kurz.