5% zniżki na każde zamówienie z kodem: PIERWSZEZAKUPY

Dodatki w stylu etno do nowoczesnych wnętrz

Styl etno we wnętrzach kojarzy się przede wszystkim z mieszaniem kultur, żywymi kolorami i wzorami. Dodatki etno najlepiej prezentują się we wnętrzach neutralnych, w spokojnej kolorystyce, pomieszczeniach nowoczesnych oraz jako nieliczne dekoracje w podkreślające estetykę stylu skandynawskim. Jak dobierać je właściwie, by nie przytłoczyły wnętrza?

Klimat wakacyjnej podróży, czyli etno z plecaka

Z podróży przywozimy różne skarby. Najcenniejsze są jednak nie te kupione na stoisku z pamiątkami, ale takie wyszukane na lokalnym bazarze, wygrzebane spod sterty przygotowanych dla turystów bibelotów. Tkaniny, z jakimi mamy do czynienia na marokańskich targach kuszą kolorystyką i niepowtarzanymi wzorami. To coś zupełnie innego niż stylizowane na etniczne tkaniny zakupione w sieciówkach. Desenie, barwy, jakość tkanego ręcznie lub przy użyciu starych maszyn tkackich materiału, zupełnie inaczej prezentować się będzie w naturalnych wnętrzach niż dodatki kupione na naszym rodzimym rynku. Dodatkowo przywiezione z wakacji pamiątki takie jak tkaniny, wazony, obrazy czy rzeźby niosą za sobą wartość sentymentalną, która nadaje wnętrzu niepowtarzalnego i wyczuwalnego tylko dla właścicieli klimatu.

Meble stylizowane

O ile etno dodatki takie jak tkaniny na obrus czy kapę można przywieźć w plecaku, o tyle eksport mebli z egzotycznego kraju na własną rękę jest co najmniej nieopłacalny. Stąd pomysł, by kupować meble takie jak krzesła wykonane z połączenia metalu i rattanu czy komody w sprawdzonych polskich sklepach. A wybór mebli w stylu etno jest ogromny. Przestrzeń w nowoczesnym salonie zamiast klasycznej szafki, można wzbogacić chociażby kolonialną komodą z pięknie zdobionymi drzwiczkami czy sufitową lampą z koralikami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by elementy etno mieszały się z nowoczesnymi, stąd warto wypróbować połączenia np. skórzanej kanapy z chilijską wełnianą kapą czy białych mebli z tapetą z etnicznym wzorem.

Co za dużo to niezdrowo

Połączenie stylu nowoczesnego z etnicznym powinno być dobrze przemyślane, nie może bowiem sprawiać wrażenia chaosu i niekonsekwencji. Wiele dodatków w stylu etno sprawdzi się tylko w pomieszczeniach dużych czy urządzonych minimalistycznie. W innym przypadku zafundujemy sobie ciekawe acz trudne do wykorzystania wnętrze, w którego przepychu trudno będzie się zrelaksować.