5% zniżki na każde zamówienie z kodem: PIERWSZEZAKUPY

Ekspozycja wina w eleganckim salonie – jak zrobić to dobrze?

Tak naprawdę do bardzo szlachetnych gatunków win salon nie jest najlepszym miejscem przechowywania. Wytrawni winiarze stają na głowie, by mieć w swoim domu piwnicę, z odpowiednimi warunkami do leżakowania. W ten sposób nawet przechowywane kilkanaście lat wina, nie tracą, a wręcz zyskują na smaku.

Jakie warunki dla jakiego wina?

Młode, białe wina nie potrzebują szczególnie wymagających warunków przechowywania. Ich sposób produkcji i kompozycje smakowe pozwalają trzymać je po prostu w salonie, w odpowiednio dobranym do wystroju stojaku na wino.

Jeśli zaś chodzi o wina gatunkowe, warunki ich przechowywania określa kolor i szczep. Generalnie wino lubi stosunkowo niską temperaturę i wilgotność na poziomie 70 proc. Zbyt suche powietrze powoduje kurczenie się korka, który po czasie zaczyna wpuszczać powietrze do wnętrza butelki. Zbyt duża wilgotność przyczynia się zaś do pleśnienia korka. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że optymalne warunki temperaturowe dla poszczególnych win wyglądają następująco:

Wina czerwone – 15-18 st. C

Wina białe – 10-15 st. C

Wina różowe – 9-10 st. C

Wina musujące – do 9 st. C

Czy wino w ogóle powinno być przechowywane w salonie?

Jeśli jesteśmy posiadaczami win gatunkowych, których optymalny smak osiąga się po długim leżakowaniu, najlepiej zainwestować w winiarkę. To urządzenie pozwala na wytworzenie najlepszych warunków dla win pod względem temperatury, wilgotności i przede wszystkim eliminuje dostęp światła słonecznego do butelek. Nie naraża też wina na zbyt niską temperaturę, która niekorzystnie wpływa na biochemiczny proces dojrzewania wina.

Dla win deserowych, młodych i niegatunkowych warunki przechowywania nie są aż tak istotne. Jeśli więc nie mamy innej opcji, najlepiej wygospodarować w salonie zacienione miejsce, w którym postawimy ładnie wykonany stojak na wino. W którym nasz trunek będzie mógł przetrwać bez szkody dla smaku kilka tygodni.