-5% na pierwsze zamowienie z kodem: pierwszezakupy

Fotel tapicerowany welurem – do jakiego wnętrza?

Choć trzeba przyznać, że welur nie należy najłatwiejszych materiałów, to umiejętnie wkomponowany w pomieszczenie, z pewnością stanie się mocnym punktem całej aranżacji. Tym, co sprawia, że welurowi trudno się oprzeć jest jego niezwykła miękkość, przyjemny w dotyku, pluszowy materiał oraz szlachetny blask, który sprawia, że wnętrze nabiera szlachetności i elegancji.

Skąd pomysł na welurowe meble?

Według historyków welur trafił do Europy około XII wieku, przebywszy długą drogę z rodzimych Indii. Początkowo służył głównie jako materiał do tworzenia strojów przeznaczonych dla elit społecznych. I chociaż wykonane z niego ubrania wyglądały doskonale, nie do końca sprawdzały się w codziennych użytkowaniu, głównie ze względu na swój ciężar. I choć nie brakowało panien z wyższych sfer, które za doskonały wygląd gotowe były wiele poświęcić, to szybko odkryto, że welur równie dobrze prezentuje się także jako obicie mebli.

Współcześnie tapicerowane welurem meble wciąż są synonimem luksusu i dobrego gustu. Wyposażone w nie wnętrze staje się eleganckie i ponadczasowe, a sam materiał poza wyglądem sprawia także, że meble wypoczynkowe stają się jeszcze wygodniejsze.

Fotel w welurze?

Chociaż meble tapicerowane nigdy nie wyszły z mody, to fotele tapicerowane welurem przeżywają obecnie prawdziwy renesans. To mebel, który zasadniczo zmienia wszystko w salonie, a zestawiony z dotychczasowymi meblami może całkowicie zmienić ich charakter. Może więc wprowadzić nieco ciepła w wnętrze nowoczesne lub minimalistyczne. Świetnie sprawdzi się jako towarzystwo do sofy skórzanej czy mebli z drewnianym wykończeniem.

Welur na fotelu to też świetne nawiązanie do stylistyki lat 70. Tych. Taki fotel będzie pasował do meblościanek czy kredensów na wysoki połysk. Ale welurowy fotel to również element salonu w stylu prowansalskim. Współczesne fotele welurowe będę nieco wygodniejsze niż ich klasyczne poprzedniki. W fotelach klasycznych zwykle nogi są grube i często ozdobione ornamentami. Oparcie pod kątem prawie prostym wymuszają dość niewygodną postawę. Dlatego jeśli cenimy sobie bardziej relaks niż klasyczny styl, wybierzmy fotel w wersji nowoczesnej.

Za stylowy, klasyczny fotel tapicerowany zapłacimy przynajmniej 1000 zł, co w porównaniu do foteli z sieciówek może wydawać się ceną wysoką. Jednak unikatowy welurowy fotel to coś więcej niż mebel – to także istotny element całej aranżacji. Pamiętajmy, że jeśli w naszym domu z uwagi na obecność dzieci czy zwierząt bardzo trudno jest uniknąć plam, wybierzmy raczej łatwiej czyszczący się materiał. Welur może nie znieść ciągłego prania.