5% zniżki na każde zamówienie z kodem: PIERWSZEZAKUPY

Idealna lampa do czytania – jaka powinna być?

To lampy pozwalają na wydobycie z wnętrza wszystkich jego atutów i sprawiają, że wnętrze znacznie zyskuje na przytulności. Co jednak, jeśli potrzebujesz lampy do czytania, która z jednej strony pozwoli na optymalnie oświetlenie czytanej książki, a z drugiej – będzie dobrze komponowała się z resztą pomieszczenia i współgrała z jego wyglądem? Mamy na to sposób! Pokażemy Ci na co zwrócić uwagę podczas wyboru , by czytanie było jeszcze większą przyjemnością.

Lampa do czytania to jeden z tych elementów, który powinien być naprawdę dobrze dopasowany – ciekawe jest jednak to, że większość z nas nie przykłada do jej wyboru szczególnej wagi. Tymczasem, lampa emitująca nieodpowiednie światło to prosty sposób, by nabawić się problemów ze wzrokiem, permanentnych bólów głowy i problemami z koncentracją. Czy wiesz, że jeśli masz problem z zapamiętaniem o czym właściwie czytałeś na poprzedniej stronie, to wcale nie musi oznaczać problemów z pamięcią, a być wynikiem właśnie źle dopasowanej lampy? Jaka zatem powinna być i na co zwracać uwagę przy wyborze?

Regulacja kąta padania światła

to jeden z podstawowych parametrów, chyba, że czytasz zawsze w tym samym miejscu i tej samej pozycji. Większość z nas popełnia także jeden podstawowy błąd – podczas czytania oświetla zarówno książkę, jak i siebie. Tymczasem prawidłowe oświetlenie podczas czytania to takie, w którym strumień światła był skierowany wyłącznie na czytany tekst. Najłatwiej osiągniesz to umieszczając oprawę oświetleniową za swoimi plecami i decydując się na model, w którym można regulować kąt padania światła. Dzięki niemu nie tylko skierujesz światło dokładnie tam, gdzie chcesz, ale będziesz mogła regulować jego wysokość, tak by w optymalny sposób oświetlić czytany tekst. Szacuje się, że odległość źródła światła od czytanego tekstu powinna wynosić około 35 cm, warto znaleźć model, który umożliwi odpowiednie ustawienie lampy niezależnie od pozycji. Inną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę jest rodzaj zastosowanego klosza – w przypadku lamp do czytania jest to szczególnie ważne, bowiem powinny one emitować skupioną, intensywną a jednocześnie nieoślepiającą wiązkę światła. Dzięki bezpośredniemu światłu wzrok podczas czytania męczy się dużo mniej, a nam łatwiej jest skupić się na czytanym tekście. Lampa do czytania powinna być także ustawiona na odpowiedniej wysokości – dlatego najlepiej w tej roli sprawdzą się wysokiej lampy stojące lub niewielkie, mobilne lampy stołowe, które można przenosić według potrzeb.