5% zniżki na każde zamówienie z kodem: PIERWSZEZAKUPY

Jak pielęgnować i czyścić meble z litego drewna?

Drewniane meble to inwestycja na lata, czego najlepszym dowodem są kilkudziesięcioletnie antyki, które mimo upływu czasu wciąż prezentują się doskonale. I w końcu ostatnie – drewno to szlachetny i w pełni naturalny surowiec, który jest nie tylko przyjazny zdrowiu, ale także na tyle uniwersalny, że z powodzeniem dopasujesz je do każdego stylu wnętrza. Nic więc dziwnego, że drewniane meble wybierają przede wszystkim miłośnicy klimatów rustykalnych, prowansalskich, klasycznych i loftowych. Dziś jednak podpowiemy Wam, jak o nie dbać, by zachwycały przez lata!

Codzienne użytkowanie – o tym warto pamiętać!

Chociaż drewno jest wyjątkowo trwałym surowcem i jest w stanie znieść naprawdę dużo, to jednak na co dzień należy się z nim ostrożnie obchodzić. Dotyczy to niewielkich rzeczy, które mają jednak niebagatelny wpływ na wygląd i stan drewnianych mebli. Przede wszystkim warto pamiętać, że wysokie i niskie temperatury nie są sprzymierzeńcami drewna, dlatego nie umieszczaj drewnianej komody w pobliżu kaloryfera lub okna oraz unikaj stawiania na nich gorących lub zimnych kubków bez podkładek. Drewno, choć trwałe jest także mało odporne na mocny, punktowy nacisk, dlatego pisząc coś nie należy kłaść kartki bezpośrednio na drewnianym blacie. Również woda nie jest sprzymierzeńcem drewnianych mebli – każdy rozlany płyn należy jak najszybciej wytrzeć do sucha.

Czyszczenie i konserwacja mebli drewnianych

Niezależnie od tego, czy mówimy o drewnianym stole, drewnianej bibliotece czy komodzie, każde z nich należy regularnie oczyszczać z nagromadzonego kurzu za pomocą ściereczki nasączonej płynem do pielęgnacji drewna. Warto jednak pamiętać, że powinna być ona lekko zwilżona – zbyt mokra może bowiem prowadzić do powstania nieestetycznych plam. Nie nakładaj także produktu czyszczącego bezpośrednio na mebel – to prosty sposób na powstanie odbarwień lub zacieków. Wybierając produkty do czyszczenia należy także kierować się typem wykończenia drewna, inaczej bowiem czyści się komodę z drewna lakierowanego, a inaczej stół czy biurko zabezpieczone olejem. I na koniec dobra rada – preparaty konserwujące i pielęgnacyjne należy zawsze nakładać zgodnie z kierunkiem usłojenia!