-5% na pierwsze zamowienie z kodem: pierwszezakupy

Jakie lampy do wnętrza w stylu kolonialnym?

We wnętrzach utrzymanych w tej estetyce próżno szukać idealnie białych ścian, minimalistycznych dodatków i lśniących powierzchni – tworzą go raczej połączone w idealnej harmonii motywy afrykańskie, plemienne i te inspirowane wiktoriańską Anglią. Jak zatem do wnętrza, które charakteryzuje się tak dużą ilością kontrastów dopasować odpowiednie oświetlenie?

Diabeł tkwi w szczegółach, bowiem styl kolonialny choć na pierwszy rzut oka zdają się tworzyć zupełnie niepasujące do siebie elementy, jest wyjątkowo spójny i konsekwentny. Nie ma w nim miejsca na przypadkowe dekoracje i dodatki, co bardzo ułatwia dobór odpowiedniego oświetlenia.

Kolonialna lampa powinna z jednej strony doskonale współgrać z wnętrzem i podkreślać jego niebanalny charakter, z drugiej zaś – nie powinna dominować we wnętrzu i odciągać uwagi od całej aranżacji, która sama w sobie jest wyjątkowo efektowna. Wśród modeli, które najlepiej odnajdą się w tej estetyce są przede wszystkim lampy nawiązujące do stylistyki mebli, a zatem wszystkie lampy o solidnych i masywnych podstawach, wykonanych z metalu, drewna lub połączenia obu tych surowców.  Formy lamp kolonialnych cechuje większa dowolność, bowiem wśród dostępnych modeli można znaleźć zarówno te wyróżniające się geometrycznym, prostym wzornictwem, jak i posiadające bardziej fantazyjne kształty. Ważna jest jednak kolorystyka, która sprawi, że cała lampa idealnie dopasuje się do charakteru wnętrza – mile widziane są wszelkie brązy, odcienie miedzi, naturalna barwa drewna i postarzany mosiądz. Absolutnym hitem są lampy wykonane z poroża lub inspirowane jego wyjątkowym kształtem.

Co ciekawe, wśród kolonialnych lamp wiszących panuje znacznie większa dowolność. Poza lampami opisanymi wyżej, w kolonialnych wnętrzach świetnie sprawdzą się także – kryształowe lampy wiszące. Kryształowe lampy zaczerpnięte ze stylu europejskiego doskonale współgrają z masywnymi, ciężkimi meblami oraz stonowanymi, ciepłymi barwami, charakterystycznymi dla stylu kolonialnego.