-5% na pierwsze zamowienie z kodem: pierwszezakupy

Kinkiet czy lampa stojąca – co wybrać?

Dziś rozprawimy się z odwiecznym dylematem każdego, kto stoi przed wyborem lamp do swojego wnętrza, czyli co sprawdzi się lepiej – kinkiet czy lampa stojąca? Wbrew pozorom, wybór wcale nie jest taki oczywisty, a poza oczywistym kryterium, jakim są indywidualne preferencje, są także te wynikające przede wszystkim z ich funkcjonalności. Dlatego dziś przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z każdą z tych opraw oświetleniowych tak, byście bez problemu dobrali lampy idealnie dopasowanie do Waszych potrzeb.

Kinkiety

Kinkiety to spora grupa lamp, które montuje się bezpośrednio do ściany i które najczęściej pełnią rolę oświetlenia dodatkowego lub akcentującego. Jeszcze nie tak dawno kinkiety stanowiły oprawy wybierane najczęściej jako sposób na podkreślenie ściany, lustra lub wnęki – nie dawały zbyt wiele światła, często stanowiły zatem wyłącznie element dekoracyjny. Powszechnie sadziło się także, że nie są zbyt funkcjonalne – umieszczone w jednym miejscu dawały ukierunkowane i rozproszone światło – akurat takie, by stworzyć przytulny klimat przed zaśnięciem lub lekko oświetlić przedpokój nocą. Tymczasem kinkiety nowej generacji to oprawy oświetleniowe, przeznaczone do zadań specjalnych – doskonale łącza w sobie wszystkie najważniejsze cechy lamp ściennych i lamp stołowych/stojących. Dlatego, jeśli zależy Ci na multifunkcyjnym rozwiązaniu, dzięki któremu nie tylko w stylowy sposób podkreślisz charakter Twojego wnętrza, ale także doświetlisz blat roboczy, przestrzeń do pracy czy książkę odpowiednio silnym strumieniem. Nowoczesne kinkiety, choć są przytwierdzone bezpośrednio do ściany, często wyposażone są także w ruchome ramię, które umożliwi Ci skierowanie silnego i skupionego strumienia światła dokładnie tam, gdzie chcesz.

Lampy stojące

Główną zaletą lamp stojących bez wątpienia jest ich mobilność. Umożliwia to przestawienie jej w dowolne miejsce w zależności od potrzeb czy wykonywanej czynności, co sprawiło, że do tej pory były uważane za jedne z najbardziej funkcjonalnych opraw oświetleniowych. Co ważne, lampy stojące pełnią także istotną rolę w tworzeniu wielowymiarowego oświetlenia pomieszczenia – dlatego warto umieścić chociaż jedną z nich w głównym pomieszczeniu takim jak salon czy sypialnia. W zależności od modelu lampy stojące mogą pełnić różne funkcje – modele wyposażone w klosz lub abażur doskonale sprawdzą się jeśli potrzebujesz oprawy, która stworzy w Twoim wnętrzu przytulny klimat. Z kolei lampy z zabudowanym, metalowym kloszem to świetna opcja dla tych, którzy cenią funkcjonalne i praktyczne rozwiązania. Jeśli zależy Ci na maksymalnej użyteczności – zdecyduj się na lampę, która będzie łączyła w sobie doskonały styl i wyjątkową użyteczność – lampy w stylu industrialnym, wyposażone w ruchome ramię, pozwoli Ci na precyzyjne określenie kierunku padania światła.