5% zniżki na każde zamówienie z kodem: PIERWSZEZAKUPY

Kompendium wiedzy o stylach wnętrzarskich w pigułce cz.II

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak łatwo się w nich pogubić – nic dziwnego, skoro niektóre z trendów bezpośrednio wynikają z innych, a jeszcze inne płynnie się przenikają, tworząc zupełnie nową estetykę. Jeśli jesteście ciekawi jakie są najważniejsze cechy charakterystyczne stylu glamour i vintage, odsyłamy Was do wcześniejszego wpisu . Dziś przeczytacie o najważniejszych wytycznych w kwestii shabby chic oraz stylu skandynawskiego – oba zdobyły w ostatnich czasach ogromną popularność i z każdym rokiem zyskują coraz większą liczbę zwolenników.

Styl shabby chic – w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu „sfatygowany szyk” i w sumie trudno z tym polemizować. Wnętrze w stylu shabby to przede wszystkim wnętrze urządzone ze pomocą przedmiotów sprawiających wrażenie dużo starszych niż w rzeczywistości, choć nie brakuje szczęśliwców dekorujących swoje mieszkania za pomocą oryginalnych perełek. Bazą dla wyjątkowych mebli z duszą bez wątpienia jest rozbielona i delikatna paleta barw – rozbielone żółcie, błękity i róże stanowią świetne tło i doskonale podkreślają kolor naturalnego drewna. Meble w stylu shabby chic – zarówno wypoczynkowe, jak i te do przechowywania, powinny wyglądać jak meble żywcem przeniesione z poprzedniej epoki – w takim wnętrzu królują tapicerowane miękkim welurem lub kwiatowym obiciem kanapy na stylowych nóżkach, kredensy i bieliźniarki oraz urocze stoliki kawowe. Najważniejsze są jednak dodatki, mnóstwo dodatków! Chociaż ten styl na pierwszy rzut oka wydaje się być nieco przeładowany, to w rzeczywistości nie ma tu miejsca na przypadek. Mnogość kwiatowych deseni, koronki, efektowne nóżki lamp stojących czy urocze figurki – wszystko to doskonale łączy się ze sobą tworząc przytulną i sielską atmosferę.

Styl skandynawski - niekwestionowany król trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Świat oszalał na jego punkcie doceniając wyjątkową prostotę, efektowny minimalizm i estetykę, która sprawia, że nie chce się wychodzić z domu. Jego siła tkwi w prostocie, funkcjonalności i wykorzystaniu naturalnych przedmiotów. Wszechobecna biel, przełamana pastelowymi odcieniami, to doskonała baza dla przedmiotów wykonanych z naturalnego drewna, a przy tym doskonale sprawdza się w roli optycznego powiększacza przestrzeni. Jednocześnie styl skandynawski ma dużo wspólnego z minimalizmem – nic tu nie jest dziełem przypadku – każdy przedmiot i każdy mebel ma swoje uzasadnienie, zarówno w kwestii designu, jak i funkcjonalności. Dlatego zestaw wypoczynkowy nie musi być ogromny – powinien być za to nieprzyzwoicie wygodny i zmieścić całą rodzinę. Meble do przechowywania powinny być z kolei funkcjonalne, o prostych bryłach i najlepiej w intensywnych kolorach tak, by przełamywać biel otoczenia. I światło – najmocniejszy punkt skandynawskich wnętrz. Wielowymiarowe i rozproszone, z jednej strony doskonale doświetla pomieszczenie, z drugiej – pozwala stworzyć we wnętrzu wyjątkowo przytulny klimat.