-5% na pierwsze zamowienie z kodem: pierwszezakupy

Lampa stołowa do pracy – jaka powinna być?

Domowe biuro dotychczas kojarzyło się wyłącznie z wolnymi strzelcami i osobami, które mogą pozwolić sobie na pracę z domu. W obecnych czasach to często konieczność, dlatego dziś przychodzimy do Was z wpisem na temat oświetlenia do pracy – jakie powinno być, czym się charakteryzować i który model najlepiej się w tej roli sprawdzi.

Chociaż jesteśmy już po zmianie czasu na letni, a dni robią się coraz dłuższe, to wciąż naturalne światło bywa niewystarczające do prawidłowego oświetlenia biurka i blatu roboczego. Dlatego dobra lampa biurkowa to podstawa, od której warto zacząć aranżację domowego biura. Niby nie ma w tym nic zaskakującego i trudnego, bowiem lampa to lampa i jej przeznaczenie jest proste. Tymczasem, jak pokazują badania, wciąż wielu z nas nieodpowiednio oświetla przestrzeń roboczą, nie tylko męcząc i niszcząc wzrok, ale także sprawiając, że praca jest mniej efektywna.

Lampa stołowa do pracy powinna być wyposażona w żarówkę emitującą światło o barwie mieszczącej się w zakresie od 3000 do 4000 K. Wiele osób popełnia błąd wykorzystując lampy dające żółte lub pomarańczowe, rozproszone światło. Nie sposób odmówić im tego, że wprowadzają do wnętrza wyjątkowy klimat, jednak zupełnie nie sprawdzają się w pracy, bowiem wspomniana już barwa światła sprzyja relaksowi i odprężeniu. Jeśli zatem siedząc przy biurku czujesz, że oczy same Ci się zamykają i masz problemy ze skupieniem się – być może winna jest właśnie lampa.

Ważne jest również to, na jakiej wysokości znajduje się źródło światła. Udowodniono, że optymalna wysokość to około 35 cm. – taka odległość od blatu roboczego pozwala na jego optymalne i równomierne oświetlenie, a przy tym nie powoduje męczenia się wzroku. Dlatego też warto wybrać model, który oferuje taką wysokość lub jest wyposażony w ramię, umożliwiające regulację wysokości oraz kąt padania światła. Dzięki temu lampę będzie można wykorzystać nie tylko do pracy, a także kierować strumień światła w dowolne miejsce, w zależności od potrzeb.

Warto również pamiętać o tym, że dla efektywnej pracy istotne jest także ustawienie lampy na biurku – powinna równomiernie oświetlać blat, a światło nie może być blokowane np. przez rękę. Dlatego, jeśli jesteś praworęczny, ustaw lampę po lewej stronie, jeśli zaś leworęczny – po prawej.