-5% na pierwsze zamowienie z kodem: pierwszezakupy

Minimalizm - prostota i ergonomia. Na czym polega fenomen tego stylu? Cz. I

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, gdzie tkwią korzenie minimalizmu. Jednak z pewnością wiele zasług w tej dziedzinie możemy przypisać Japończykom i Szwedom. Obie te narodowości w sposób wyjątkowo oszczędny urządzają wnętrza swoich mieszkań, decydując się na umieszczenie w nim jedynie tego co jest im niezbędne do życia.

Sposób na relaks i ukojenie myśli - minimalizm

Decydując się na ten ascetyczny styl, należy wyjątkowo dobrze przemyśleć zagospodarowanie wnętrza, aby uniknąć wrażenia, że jest ono puste. Bo przecież zupełnie nie taki efekt chcemy uzyskać. Jednym z głównych powodów, przez który decydujemy się na styl minimalistyczny jest jego wpływ na nasze samopoczucie. Jest to trend, który sprzyja koncentracji i skupieniu, a to z kolei przekłada się na jakość naszej pracy. Styl ten jest więc idealny dla ludzi, którzy uwielbiają harmonię i spokój, oraz dla których dom jest również miejscem pracy.

Czym charakteryzują się wnętrza minimalistyczne?

Minimalistyczne wnętrza to przede wszystkim duże przestrzenie, dopasowane względem siebie przedmioty, jasne i delikatne kolory, elegancja oraz gładkość. Wszystkie elementy, które rozpraszają naszą uwagę powinny zostać usunięte. Na przykład ozdobne fronty szafek, zbędne ozdoby czy kontrastujące ze sobą kolory nie mają racji bytu we wnętrzach minimalistycznych. W tym wypadku liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Bowiem sekretem tego stylu jest zakup wyłącznie rzeczy, które są nam potrzebne do codziennego funkcjonowania. Nie należy tego mylić z wyrzekaniem się wszelkich elementów dekoracyjnych typu wazony, poduszki czy koce i pledy. Chodzi wyłącznie o to, aby nie dokonywać zbędnych zakupów, które prowadzą jedynie do zagracenia mieszkania. Kolejną cechą wyróżniającą ten styl jest niezwykle duża waga przywiązywana do jakości. Używane materiały powinny być solidne i trwałe, bowiem założenie jest takie, że mają służyć przez wiele lat a przy tym wyglądać jak nowe.

Jedną z cech charakterystycznych dla minimalizmu jest otwarta przestrzeń. W połączeniu z niewielką liczbą elementów dekoracyjnych oznacza to, że wysuwają się one na pierwszy plan i przykuwają uwagę nie tylko gości ale i domowników. Widoczny więc staje się każdy najmniejszy detal. Dlatego tak ważne jest dopasowanie do siebie wszystkich elementów znajdujących się we wnętrzu. Niewielka ilość rzeczy w pomieszczeniu sprzyja harmonii - zdecydowanie łatwiej jest zapanować nad kilkoma rzeczami niż nad niezliczoną ilością dodatków.