5% zniżki na każde zamówienie z kodem: PIERWSZEZAKUPY

Nauka samodzielnego jedzenia – jakie naczynia i sztućce wybrać dla malucha? Cz.I

Jest to niezbędny etap rozwoju, którego nie należy pomijać – wczesna nauka samodzielnego jedzenia i możliwość poznawania pożywienia wszystkimi zmysłami sprawia, że w przyszłości maluchy mają mniejsze problemy z jedzeniem i szybciej potrafią rozpoznawać sygnały wysyłane im przez organizm: w tym głodu i sytości.

Z tego względu pierwsze posiłki wyglądają tak, a nie inaczej – większość obiadu ląduje na podłodze, do buzi trafia zaś stosunkowo niewiele. Pierwsze próby z samodzielnym jedzeniem wymagają także odpowiedniego przygotowania w postaci przeznaczonych dla najmłodszych sztućców i naczyń oraz – plamoodpornych śliniaczków.

Naczynia dla dzieci – dlaczego są tak ważne?

Niezależnie od tego, czy maluch rozpoczyna przygodę z samodzielnym jedzeniem w sposób tradycyjny za pomocą łyżeczki, czy dieta rozszerzana jest metodą BLW, odpowiedni talerzyk i miseczka są na wagę złota. Z oczywistych względów tradycyjne szklane i porcelanowe naczynia się tu nie sprawdzą, bowiem straty w zastawie, mieniu i ludziach mogłyby być zbyt duże (jeśli maluchowi przyszłoby do głowy rzucać także nimi). Z tego względu naczynia dla najmłodszych powinny być wykonane z lekkiego i trwałego materiału, takiego który z łatwością przetrwa upadek z wysokości i nie roztrzaska się przy tym na drobne kawałki.

Nie mniej ważne jest także jakość tworzywa, z którego stworzono miseczki i talerzyki dla dziecka– powinno być bowiem najwyższej jakości i pozbawione szkodliwych substancji, taki jak BPA i ftalany. Warto również przejrzeć skład pod kątem obecności kadmu, ołowiu i niklu lub po prostu wybierać modele sprawdzonych marek, o jakości potwierdzonej certyfikatami. Dzięki temu zyskamy pewność, że tworzywo naczyń jest całkowicie bezpieczne dla dziecka i nie wchodzi w reakcję z żywnością. Warto także, by naczynia dla dzieci miały maksymalnie uproszczoną formę i jak najbardziej przypominały ich dorosłe odpowiedniki.