-5% na pierwsze zamowienie z kodem: pierwszezakupy

Nauka samodzielnego jedzenia – jakie naczynia i sztućce wybrać dla malucha? Cz.II

O tym, na co należy zwracać uwagę przy wyborze talerzyków i miseczek dla najmłodszych pisaliśmy już w naszym poprzednim poście, dziś z kolei przyjrzymy się sztućcom i śliniakom – nieodzownym pomocnikom pozwalającym na precyzyjne jedzenie i utrzymanie względnej czystości.

Sztućce dla dzieci – tworzywo ma znaczenie

Chociaż sztućce dla dzieci z reguły wyglądają niemal tak samo, jak ich dorosłe odpowiedniki, w rzeczywistości różni je rozmiar i materiał z którego zostały wykonane. I choć kwestia rozmiaru jest oczywista i nie wymaga dodatkowego wyjaśnienia, to w materiałom warto przyjrzeć się bliżej. Sztućce dla dzieci powinny być bowiem wykonane z całkowicie bezpiecznego dla zdrowia materiału, pozbawionego wszelkich szkodliwych dodatków, takich jak ołów, nikiel kadm czy ftalany. Jednocześnie zarówno łyżeczka, jak widelec powinny być na tyle twarde i odporne, by wytrzymać napór małych ząbków, zwłaszcza gdy dziecko z upodobaniem je podgryza. Z drugiej zaś strony ważne jest także, by sztućce nie były wykonane z metalu ze względu na ryzyko uszkodzenia ząbków przy pierwszych próbach jedzenia. Z czego zatem powinny być zrobione sztućce dla malucha? Najlepszym wyborem są akcerosoria z polipropylenu, który spełnia wszystkie powyższe wymogi.

Śliniak to podstawa

Jedna łyżeczka do buzi, dziesięć rozchlapanych po ścianach – tak w rzeczywistości wyglądają początki nauki samodzielnego jedzenia. I choć maluchy zadziwiająco szybko uczą się jak trafiać łyżeczką czy widelcem do buzi, to jednak rozrzuconego jedzenia naprawdę trudno jest uniknąć. Chyba, że… zdecydujesz się na śliniak, który w specjalnej kieszonce zbierze wszystko to, co nie trafi do buzi. Śliniaki tego typu najczęściej wykonane są z silikonu i w przeciwieństwie do tradycyjnych znacznie łatwiej jest je doczyścić z wszelkiej maści plam i zabrudzeń. Sama idea kieszonki również jest nie do przecenienia – wszystko to, co wcześniej lądowało pod stołem, teraz zebrane jest w jednym miejscu. I w końcu – śliniak z silikonu, podobnie jak sztućce i naczynia, również wykonany jest z pozbawionego szkodliwych substancji materiału.