5% zniżki na każde zamówienie z kodem: PIERWSZEZAKUPY

Obrazy, plakaty i ramki – jak je rozmieścić na ścianie?

Dziś podpowiemy Wam, jak zaplanować rozkład domowej galerii, by uzyskać doskonały efekt dekoracyjny i uniknąć wrażenia chaosu.

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest całościowy rozkład pomieszczenia – jego kształt, symetrię, nietypowe wnęki etc. Być może w Twoim wnętrzu wspólnym punktem są np. lampy powieszone na jednej wysokości z szafkami lub półki, które wyznaczają linie biegnącą wzdłuż ścian. Jeśli tak, warto to wykorzystać i zagospodarować ścianę zdjęciami lub obrazami, które będą stanowiły jej swoiste uzupełnienie.

Przy tworzeniu domowej galerii warto także zwrócić wagę na ścianę, na której zamierzamy ją umieścić oraz na meble, które znajdują się w pobliżu. Jeśli ściana jest spora i mamy do zagospodarowania większą przestrzeń, dobrze jest odpowiednio rozplanować poszczególne rozmieszczenie obrazów. W dużych ścianach tkwi jednak haczyk – popularne rozwiązanie takie jak wieszanie kilku standardowych obrazów w jednej linii, w tym przypadku zupełnie się nie sprawdzi i spotęguje tylko wrażenie pustki. Przy dużej ścianie warto zaaranżować galerię składającą się z dużej ilości ramek, obrazów czy zdjęć o różnej wielkości i różnym stylu. Zestawiając je ze sobą w umiejętny sposób, uzyskasz niezwykle modny efekt artystycznego nieładu, który stanie się mocnym punktem w całej aranżacji.

Jeśli planujesz zagospodarować zdjęciami i obrazami niewielką ścianę – doskonale sprawdzą się w tej roli gotowe obrazy w identycznych ramkach. Powieszenie ich w jednej linii pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń i odpowiednio ją wyeksponować.

Istotnym punktem planowania domowej galerii jest zwrócenie uwagi na meble znajdujące się pod ścianą, na której zamierzamy powiesić obrazy. Warto sprawdzić szerokość mebla i tak skomponować galerię, by nie wychodziła poza jego obręb. Taki zabieg pozwoli uzyskać spójny, ciekawy i przede wszystkim estetyczny efekt. Jeśli planujesz powiesić tylko jeden obraz nad sofą, kanapą czy komodą dobrze jest umieścić go dokładnie pośrodku. Tu również przyda się znajomość wymiarów mebla – umieszczony centralnie obraz nie powinien wychodzić poza obręb kanapy czy komody.