-5% na pierwsze zamowienie z kodem: pierwszezakupy

Oświetlenie biblioteczki – jakie mamy możliwości?

W kwestii oświetlenia biblioteczki zawsze trzeba pogodzić dwa elementy. Pierwszym jest dostosowania siły światła do pozostałego oświetlania salonu, drugim dopasowanie źródeł światła do stylu mebla, w którym trzymamy książki. Jakie więc mamy możliwości?

Klasyka sprawdza się zawsze

Do biblioteczek w stylu minimalistycznym, ale również tych bardzo klasycznych, wykonanych z litego drewna z bogatymi zdobieniami, najlepiej sprawdza się oświetlenie klasyczne. Mogą to być wmontowane na listwie niewielkie lampki o kilku żarówkach ledowych, ale może to być coś bardziej tradycyjnego, jak montowane na ostatniej półce biblioteczki małe lampki na wysięgnikach metalowych. Ładnie w biblioteczkach ze szklanymi drzwiami prezentują się lampki zamontowane w środku i dające ciepłe, rozproszone światło.

A może lampa stojąca?

Stojące lampy z abażurami wykonanymi z przyjemnych w dotyku materiałów to świetne towarzystwo dla biblioteczek tradycyjnych, mebli masywnych i dużych. Ale  w stylu minimalistycznym książki można też efektownie oświetlić za pomocą lamp stojących. W przypadku wnętrz hołdujących ideom minimalistycznym sprawdzą się lampy z metalowym kloszem, takie geometryczne i wszystkie w klimacie industrialnym.

Lampiony, girlandy

Biblioteczkę można też oświetlać w nieco mniej stały sposób, np. ze względu na porę roku czy czynności, które właśnie w pomieszczeniu z książkami wykonujemy. Takie możliwości dają nam przenośne lampiony w stylu pasującym do aranżacji pomieszczenia czy girlandy w małymi żarówkami, które powiesić można w taki sposób, jaki aktualnie nam pasuje. Wcale nie potrzeba do tego specjalnych chwytaków ani nawet wbijania w mebel gwoździ, wiele girland jest na tyle lekkich, że przytwierdzić je można za pomocą specjalnych naklejek, a jeśli mamy biblioteczkę żeliwną, można je powtykać pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcji.