5% zniżki na każde zamówienie z kodem: PIERWSZEZAKUPY

Poduszka - element dekoracyjny zmieniający wnętrze mieszkania - cz. II

Z ogromną łatwością możemy w zależności od nastroju bądź pory roku dobierać kolory poduszek, wzory i struktury materiałów. Powiedzieliśmy sobie również o tym jak ważny jest dobór odpowiedniej wielkości oraz ilości poduszek - zwłaszcza w przypadku dekorowania nimi kanapy w salonie. Jaki jest więc następny krok?

Wszystkie kolory tęczy - czyli jaki kolor poduszki wybrać?

Aby cały nasz wysiłek dotyczący wyboru rozmiarów i ilości nie poszedł na marne, ważne jest aby zadbać o kolory i wzory znajdujące się na poduszkach. Chcemy przecież, żeby całość była spójna i cieszyła oko. I tak na przykład w okresie letnim i wiosennym stawiajmy na delikatne tkaniny pełne barw, które zazwyczaj kojarzą nam się z tymi porami roku - niebieski, turkusowy, beżowy. Idealnie wpasują się również ponadczasowe pastele. Zima i jesień natomiast to czas na ciepłe barwy - brąz, pomarańcz, czerwień. Dopełnieniem będą wzory i przyjemny materiał, który sprawia, że chcemy się w nich zatopić z książką i przenieść do świata głównego bohatera naszej lektury.

Jak należy układać poduszki na sofie?

Najczęściej i najchętniej układamy kilka niczym nie różniących się od siebie poduszek, wychodząc z założenia, że jeśli mają ten sam kolor, to doskonale do siebie pasuje. Nie bójmy się jednak eksperymentować. Na początek spróbujmy przynajmniej pobawić się różnymi odcieniami tego samego koloru - od najjaśniejszego do najciemniejszego. Następnie kiedy efekt naszych starań widoczny gołym okiem zachwyci domowników i gości, spróbujmy dodać poduszkę z delikatnym wzorem, która ożywi całą kompozycję.

Trudniejszą sztuką jest zapewne dobranie odpowiednich i pasujących do siebie wzorów. Zanim jednak do tego przejdziemy warto zauważyć, że musimy w tym wypadku trzymać się konkretnego zakresu kolorystycznego - nie łączmy pastelowych odcieni z mocno nasyconymi barwami. Wzory znajdujące się na poduszkach powinny nawiązywać do ogólnego wystroju i kolorystyki wnętrza.

Nie tylko do salonu

Jak wcześniej zauważyliśmy poduszki dekoracyjne są dodatkiem nie tylko do salonu. Doskonale sprawdzą się również w pokoju dziecięcym i to nie tylko jako "broń" w trakcie walki na poduszki z młodszym rodzeństwem lub z rodzicami. Będą służyły jako wygodny, miękki i ciepły fotelik podczas zabaw na podłodze, zamortyzują ewentualne upadki a w zimowe wieczory umożliwią zbudowanie bazy.

Zastosowanie poduszek jest więc wyjątkowo szerokie. Na pewno jest to element dekoracyjny, którego nie może zabraknąć w Twoim wnętrzu. Nie bój się eksperymentować i obserwuj naturę, ona podpowiada jak łączyć ze sobą kolory.