5% zniżki na każde zamówienie z kodem: PIERWSZEZAKUPY

Shabby chic w pigułce – podstawowe zasady aranżacji, które pomogą Ci stworzyć wnętrze Twoich marzeń

Warto zauważyć, że przy tworzeniu wnętrza w stylu shabby łatwo jest popaść w przesadę – dlatego poznaj podstawowe zasady aranżacji i stwórz wnętrze, które zachwyca.

Shabby chic – kolorystyka

We wnętrzu utrzymanym w tym stylu dominuje jasna, pastelowa kolorystyka, która stanowi doskonałe tło dla wszechobecnych zdobień, przetarć i kwiatowych deseni. W towarzystwie rozmytych barw prezentują się one niezwykle kobieco i delikatnie, tworząc romantyczny i sielski klimat. Dlatego w pomieszczeniu shabby chic nie może zabraknąć zgaszonych, pudrowych różów, rozbielonych błękitów oraz rozmytych żółcieni i szarości. Taka kolorystyka ma również tę zaletę, że łatwo dopasowuje się do wszelkich zmian w aranżacjach – zatem jeśli znudzi Ci się styl shabby chic, możesz z łatwością za pomocą dodatków zmienić charakter pomieszczenia.

Shabby chic – meble, po których widać upływ czasu

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wyciągnięcie ze strychu mebli po babci, czy kupno mebli stylizowanych na retro, musisz wiedzieć, że im więcej przecierki, otarcia i niedoskonałości – tym lepiej. Meble w stylu shabby chic często mylone są z tymi w klimacie prowansalskim i nic dziwnego, oba te motywy bazują na podkreśleniu upływu czasu, historii, które ma za sobą każdy mebel oraz wydobyciu z niego duszy. W aranżacji shabby chic doskonale odnajdują się postarzone meble w stylu ludwikowskim, tworząc we wnętrzu sentymentalny, romantyczny klimat.

Shabby chic – dodatki, które tworzą klimat

Niezwykle istotnym elementem w urządzaniu wnętrz  w stylu schaby chic są dodatki, dzięki którym całość nabiera pożądanego klimatu. Wnętrze w stylu schaby chic pełne jest również tekstyliów w kwiatowe motywy, poduszek zdobionych koronkami i falbanami oraz obrusów i zasłon, które wyglądają jak haftowane lub wydziergane na szydełku. Postaw również na ozdobienie półek, komody czy półki różnorodnymi figurkami, porcelaną i stylizowanymi ramkami, które jeszcze bardziej podkreślą romantyczny styl.

Shabby chic – malownicza gra światła i cienia

Również oświetlenie odgrywa w stylu shabby chic niebagatelną rolę. W cenie są wszystkie kinkiety, lampki stołowe i stojące, które poustawiane w różnych miejscach pomieszczenia stanowią dodatkowe źródło rozproszonego światła. Rozmieszczenie trzech lub czterech dodatkowych lamp o zdobionych nóżkach i kwiatowych abażurach pozwoli Ci nie tylko wydobyć głębie pomieszczenia, ale przede wszystkim podkreśli dodatki i wyeksponuje charakter wnętrza.