5% zniżki na każde zamówienie z kodem: PIERWSZEZAKUPY

Sielski klimat i domowe ciepło - Prowansja w naszych domach

Prowansja dzięki takim artystom jak Vincent van Gogh czy Pablo Picasso została rozsławiona na cały świat. A wraz z nią styl prowansalski, który urzeka swym wyjątkowym pięknem i ciepłem.

Czym wyróżnia się styl prowansalski?

Styl prowansalski to kwintesencja wszystkiego co delikatne, subtelne, jasne i domowe. W pomieszczeniach urządzonych na styl Francuskiej Prowansji króluje biel i złamana biel (kolor kości słoniowej). Dodatkowo znaleźć można wiele elementów dekoracyjnych w pastelowych odcieniach kolorów gołębich, fioletowych, błękitnych i piaskowych. Wszystkie te kolory możemy znaleźć spacerując przepięknymi, wąskimi uliczkami Prowansji i zachwycając się pięknem fioletowych pól lawendy czy błękitem słonecznego nieba.

Drewniane meble z widocznymi oznakami zużycia i starzenia się, które przekazywane były sobie z pokolenia na pokolenie to kolejny element bez którego ciężko wyobrazić sobie przestrzeń urządzoną w stylu prowansalskim. Jak zresztą bez kamienia, który również jest wykorzystywany przy aranżacji wnętrz w formie paneli kamiennych, okładzin, kamieni ściennych czy dekoracyjnych. W kuchni oprócz białych, postarzanych mebli z otwieranymi drzwiczkami powinny znaleźć się jeszcze świeże zioła w doniczkach, plecione kosze na pieczywo i owoce, ceramiczne naczynia i pojemniki czy drewniane serwetniki.

Wybór dodatków

W stylu prowansalskim niedopuszczalne jest korzystanie z materiałów syntetycznych i błyszczących typu tafta. W takich wnętrzach zdecydowany prym wiedzie len, bawełna i płótno. Najczęstszym motywem jaki pojawia się na elementach dekoracyjnych takich jak obrusy prowansalskie, lekkie i zwiewne zasłony, puszyste koce czy poduszki na krzesła jest oczywiście lawenda, która stanowi nieodzowny element tego regionu.

Oprócz dodatków, które ocieplają białe wnętrza ważny jest również dobór odpowiedniego oświetlenia. Pięknie zdobione lampy podłogowe i kinkiety z ceramicznym lub szklanym kloszem dopełnią całości prowansalskiego wnętrza w naszym domu.