-5% na pierwsze zamowienie z kodem: pierwszezakupy

Skąd się wzięły prowansalskie kinkiety?

Z czasem kształt kinkietów ewoluował, a jednym z kroków milowych, było umiejscowienie naczynia z olejem na nóżce i wyposażenie ich w palnik umiejscowiony obok, a nie bezpośrednio pod zbiornikiem. Wszystko to wpłynęło stanowiło podstawę do opracowania najbardziej znaczącej modyfikacji - do podstawowej konstrukcji dodano bowiem specjalne podstawy, umożliwiające zawieszenie pierwotnych kinkietów na ścianie. To odkrycie zmieniło bieg oświetleniowej historii, bo to właśnie od tego czasu możliwe było powieszenie kinkietu w dowolnym miejscu i w każdym pomieszczeniu, doświetlając pokoje, które dotychczas pozbawione były światła naturalnego. Równie chętnie wykorzystywano kinkietu do oświetlenia ciemnych, wąskich pomieszczeń oraz scen teatralnych, stanowiąc jedne z głównych źródeł światła aż do XIX wieku. Kolejnym momentem przełomowym było także wyposażone kinkietów w polerowane odbłyśniki, odbijające płomień i doskonale rozpraszające emitowane światło po całym pomieszczeniu. 

Sama nazwa kinkietu ma francuskie korzenie i wywodzi się ze słowa quinquet, oznaczającego lampę oliwną, a ta z kolei zaczerpnęła ją od nazwiska aptekarza Antoine Quinqueta. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to właśnie on zrewolucjonizował współczesny rynek oświetleniowy, unowocześniając znane dotychczas kinkiety i sprzedając je na produkując je na masową skalę. Sukces jego kinkietów był tak ogromny, że Quinquet szybko porzucił pracę w aptece i zajął się tworzeniem lamp, które od tej pory stanowiły główne źródło światła we francuskich domach i teatrach.

Stamtąd już tylko krok dzielił kinkiety od formy w jakiej znamy je obecnie. Francuski rodowód kinkietów sprawił, że dziś możemy cieszyć się ogromną różnorodnością materiałów, kształtów i kolorów nawiązujących wzornictwem do najbardziej charakterystycznego francuskiego stylu, czyli stylu prowansalskiego. Obecnie trudno wyobrazić sobie kompleksowo oświetloną i zaaranżowaną przestrzeń, bez akcentu w postaci kinkietu, spójnego z resztą pomieszczenia i podkreślającego jego wyjątkowy charakter.