5% zniżki na każde zamówienie z kodem: PIERWSZEZAKUPY

Styl industrialny i vintage we wnętrzu – czy da się to połączyć?

Wbrew pozorom zarówno styl industrialny, jak i vintage mają ze sobą wiele wspólnego, oba bowiem inspirowane są przeszłością i koncentrują się na przedmiotach z duszą i historią. W przypadku stylu industrialnego wzorce zwykle czerpane są z surowej estetyki fabryk i przestrzeni przemysłowej, z kolei w vintage epoka nie ma większego znaczenia – liczy się przede wszystkim wzornictwo po którym widać, że przedmioty mają duszę i zostały nadgryzione „zębem czasu”. Dzięki temu, połączenie pozornie niepasujących do siebie elementów pozwala stworzyć jedyne w swoim rodzaju wnętrze z charakterem, podkreślające indywidualność gospodarza.

Decydując się na połączenie obu stylów, warto zacząć od znalezienia wspólnego mianownika i bazy wyjściowej, wokół której będzie się tworzyć cała aranżacja. Może to być wspólna kolorystyka (podobna w obu stylach), bądź podobieństwo materiałów wykorzystanych w różnych elementach dekoracyjnych.  W obu stylach prym wiodą szarości, brązy oraz zgaszone czerwienie i zielenie, a najchętniej wykorzystywanymi materiałami są drewno, metal i kamień.

Dobrym punktem wyjścia jest zdecydowanie się na duże elementy dekoracyjne w obrębie jednego stylu i uzupełnienie ich dodatkami do salonu utrzymanymi w estetyce drugiego. Czerwona cegła i surowy beton na ścianie będą stanowiły doskonałe tło dla tradycyjnych, analogowych retro zegarów oraz dla dużych, rustykalnych luster lub innych stylowych dekoracji do salonu. Równie ważne jest odpowiednie oświetlenie takiej przestrzeni za pomocą gustownych lamp i oświetlenia, podkreślających charakter wnętrza. W tego typu eklektycznych aranżacjach najlepiej sprawdzają się metalowe lampy wiszące stylistyką nawiązujące do średniowiecznych zamków oraz przemysłowe lampy z okratowaniem, wyglądające jak żywcem przeniesione z fabryki. Warto jednak pamiętać, że mniej znaczy więcej i decydując się na połączenie stylu industrialnego i vintage, konsekwentnie poruszać się w ich granicach. Przeładowanie dodatkami może sprawiać wrażenie niepotrzebnego chaosu i bałaganu, dlatego wybór dodatków powinien być szczególnie dobrze przemyślany. Skutecznym sposobem na to, by nie przesadzić, jest skupienie się na kilku charakterystycznych i stylowych dekoracjach do salonu, które będą stanowiły główny punkt odniesienia w aranżacji.