5% zniżki na każde zamówienie z kodem: PIERWSZEZAKUPY

Styl romantyczny – czym się charakteryzuje, do czego pasuje i jak go wprowadzić do wnętrza?

Lekkość form, pastelowe kolory i odrobina słodyczy – wszystko to sprawia, ze styl romantyczny jest wyjątkowo kobiecy i subtelny, a przy tym – niezwykle efektowny. Znany już od stuleci i przeważnie wykorzystywany w buduarach oraz sypialni, w unowocześnionej formie podbija także pozostałe pomieszczenia domu. Nowoczesny styl romantyczny urzeka wyjątkowym charakterem, koi zmysły i pozwala się odprężyć, a do tego jest wyjątkowo kobiecy.

Styl romantyczny można określić jako wyjątkowe połączenie stylu angielskiego, prowansalskiego, rustykalnego i nurtu shabby chic. Choć mogłoby się wydawać, że we wnętrzu łączącym tak wiele różnych aranżacji, będzie panował swoisty chaos, jednak nic bardziej mylnego – styl romantyczny jest znacznie bardziej uporządkowany i konsekwentny niż styl shabby chic, dużo bardziej przytulny niż styl prowansalski i pozwala na znacznie więcej odstępstw od normy, niż w przypadku stylu rustykalnego. Styl romantyczny to także doskonały przykład na tym, że połączenie nowego i starego to zawsze dobry wybór. I choć paleta kolorów w tej estetyce to przede wszystkim pastelowe i rozmyte barwy, dopuszczone jest ożywienie wnętrza za pomocą mocnych i intensywnych elementów dekoracyjnych.

Ważnym aspektem stylu romantycznego są oryginalne dekoracje i nietuzinkowe dodatki. Warto postawić na przedmioty przywiezione z egzotycznych podróży oraz dodatki wykonane z naturalnych surowców, takich jak kamień czy drewno. Jednocześnie w opozycji do nich stoi bogata ornamentyka, wyrafinowane wzory oraz florystyczne desenie.

Warto także pamiętać, że wnętrze w stylu romantycznym, poza tym, że jest wyjątkowo ciepłe i przytulne, cechuje się także niewymuszoną i ponadczasową elegancją. Nie ma w nim miejsca na gromadzone na komodzie „kurzołapy” a każdy mebel i przedmiot mają dusze i ściśle określone przeznaczenie. W przypadku mebli jest podobnie – powinny być funkcjonalne, lekkie i być utrzymane w stonowanej stylistyce. Jednocześnie warto, by zarówno ich forma była prosta i nieprzekombinowana, a kolorystyka nawiązująca do pastelowej tonacji ścian.

Jednym z najważniejszych założeń stylu romantycznego jest duża ilość oświetlenia. Romantyczne wnętrza to jasne wnętrza – o każdej porze dnia. Dlatego warto wyposażyć je w stylowe lampy wiszące, kinkiety oraz lampki stołowe – a jeśli zależy Ci na dodatkowym efekcie klimatotwórczym – także latarenki, świeczniki oraz świece.