5% zniżki na każde zamówienie z kodem: PIERWSZEZAKUPY

Urządzamy kuchnię w stylu prowansalskim! Cz.I

Styl prowansalski czerpie pełnymi garściami z tradycyjnych wnętrz typowych dla południowej Francji, ze wszystkimi jego dobrodziejstwami – jasną kolorystyką, naturalnymi surowcami i subtelnymi dodatkami, doprawionych charakterystycznym zapachem świeżych ziół. Dlatego dziś bierzemy na tapet prowansalską kuchnię – pokażemy Wam, jak ją zaaranżować, by w pełni oddać sielski, prowansalski klimat.

Po pierwsze – jasna baza

Kuchnia w stylu prowansalskim to przede wszystkim przestronne i dobrze oświetlone wnętrze, w którym wrażenie jasności potęguje wszechobecna złamana biel. To podstawa, od której warto zacząć – białe kafle, jasnobeżowe meble i pomalowane na biało ściany stworzą idealną bazę pod całą aranżacją. Warto pamiętać o tym, że styl prowansalski nie lubi kontrastów – wszystkie odcienie powinny nawiązywać do bieli i pochodnych jej odcieniach oraz do maksymalnie rozbielonych pasteli. Wyjątkiem jest naturalne drewno na blatach, podłogach, belkach sufitowych i dodatkach. Jeśli zależy Ci na kolorystycznym akcencie, postaw na fiolet, najlepiej w odcieniu przypominającym bezkresne pola lawendy.

Po drugie – meble w stylu prowansalskim

Meble kuchenne w stylu prowansalskim idealnie odzwierciedlają sielski, wiejski klimat. Niezwykle popularne jest rezygnowanie z górnej zabudowy, na rzecz otwartych, drewnianych półek. Takie rozwiązanie bez wątpienia wymusza utrzymywanie na nich stałego porządku, jednak efekt jest tego wart- przestrzeń sprawia wrażenie znacznie bardziej przestronne, a otwarte półki pozwalają na stworzenie aranżacji, niemożliwej do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych szafek.

Jeśli jednak zależy Ci na wiszących szafkach i pełnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, styl prowansalski ma sposób i na to – stosowane na południu Francji rozwiązania sprawiają, że mimo pełnej zabudowy całość prezentuje się wyjątkowo lekko. Sekretem są przeszklone lub ażurowe fronty – do głównie dzięki nim cała zabudowa sprawia wrażenie wyjątkowo delikatnej i nie przytłacza wnętrza.