-5% na pierwsze zamowienie z kodem: pierwszezakupy

Żarówka Edisona – co to jest i do jakich lamp pasuje?

Od czasu, gdy popularność zaczęły zyskiwać ażurowe modele lamp, okazało się, że tradycyjne, poskręcane, energooszczędne żarówki to niekoniecznie to, co pasuje do wyrafinowanego wzornictwa. Sytuację komplikował fakt, że tradycyjne żarówki z pręcikami zostały już wycofane z obiegu, a ich ledowe odpowiedniki były raczej mało efektowne. Chciałoby się powiedzieć, że właśnie wtedy ktoś wpadł na pomysł, by zamiast zgrzebnej żarówki stworzyć małe dzieło sztuki, które będzie nie tylko oświetlało, ale także zdobiło, jednak cóż – tak nie było. Zamiast tego… postanowiono wrócić do korzeni i do rewolucji, która zmieniła świat i rozpoczęła przełomową epokę oświetlenia elektrycznego.

Współczesne ozdobne żarówki nie są nowym pomysłem – znakomita większość z nich jest inspirowana pierwowzorem stworzonym w 1879 roku przez Thomasa Edisona. Co więcej, ich kształt niemal wiernie odwzorowuje projekt sprzed 140 lat zarówno jeśli chodzi o samą formę, jak i pozostałe elementy. Najbardziej efektowym elementem tego typu żarówki bez wątpienia jest ich owalny kształt, jak i wyeksponowana, doskonale widoczna z zewnątrz spirala, która stanowi źródło oświetlenia. Jednocześnie, żarówki te wykorzystują technologię LED, a więc są energooszczędne, przyjazne środowisku i wysokowydajne. Wszystko to sprawia, że współczesne żarówki Edisona stanowią doskonałe połączenie ponadczasowego wzornictwa i nowoczesnych technologii oświetleniowych.

Żarówki Edisona – do jakich lamp pasują?

Ze względu na swoją wyjątkową formę żarówki Edisona sprawdzą się w każdej oprawie, której struktura eksponuje źródło światła. To doskonały wybór w przypadku ażurowych i metalowych lamp, wykorzystywanych we wnętrzach loftowych oraz częściowo zabudowanych modeli, w których żarówka nieznacznie wystanie poza krawędź abażuru lub klosza. Tego typu żarówka doskonale prezentuje się także we wnętrzach, które nawiązują do stylistyki vintage –  nadają całości wyjątkowego charakteru i podkreślają panujący w pomieszczeniu retro klimat. Żarówki Edisona cenione są jednak przede wszystkim za swoją wszechstronność – choć są wyjątkowo efektowne i dekoracyjne, można je łączyć także z oprawami, które nie eksponują żarówki.